M. Bilal ERMİŞ Koah hastalığı ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Aramızda KOAH hastalığının adını ilk defa duyanların sayısının az olmadığına eminim. Öncelikle bu hastalıktan özet bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

KOAH’ın açılımı “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı”dır. Akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefes alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen kronik bir hastalıktır. Bu hastalığın özelliği akciğerlere giren ve çıkan havayı, nefes darlığına neden olacak kadar kısıtlayabilmesidir. Belirtileri ise öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı, kanın oksijen doymuşluğunda azalma, kalp yetmezliğine bağlı ayaklarda şişme, göğüste tıkanma ve hırıltılı solunumdur.

Belirtilere baktığınız zaman özellikle sigara kullanan kesimin çoğunda rastlanıldığını görüyoruz. Şimdi sıkı durun; KOAH’ın dünyada ölüm sebepleri arasında 6. olarak gösterildiğini biliyor muydunuz? Bitmedi, her yıl ortalama 2.500.000 kişi KOAH nedeniyle yaşamını yitirirken her yıl KOAH’a yakalananların sayısı da %163 artmaktadır. Sanırım bu bilgiler fazlasıyla dikkatinizi çekmiş olsa gerek.

Şimdi de KOAH’a yakalanma sebeplerinin en önemli faktörünü ele alalım. KOAH için en önemli risk faktörü uzun süreli sigara içimidir. Sigarayı uzun yıllar içmiş iseniz KOAH olma riskiniz çok yüksektir. KOAH belirtileri genellikle sigaraya başladıktan yaklaşık 10 yıl sonra kendini belli eder. Sigara içmenin yanı sıra sigara dumanına maruz kalma, yani pasif içicilik de KOAH’a davetiye çıkarmaktadır. KOAH’ı yenmenin ilk şartı sigarayı bırakmaktır.

Sigarayı bırakmak hastalığın ilerlemesini durduracaktır. Peki, bu sigara illetinden nasıl kurtulacağız? Sigaradan bıktım diyenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta ve sigara içenlerin %90’ı sigarayı bırakmak istemektedir. Pek tabii irade ile sigara bırakmanın da kolay bir iş olmadığı ortada. Son zamanlarda adından pek çok kez söz ettiren Bıktım tozu sigarayı bırakmak isteyenlere umut ışığı olmakla birlikte bırakmak istemeyenlere dahi gizlice gıdalarına karıştırılarak bıraktırıldığı söyleniyor, bilginize…

Sigarayı bıraktınız ve KOAH’ın ilerlemesini durdurdunuz diyelim. Bu hastalığı nasıl tedavi edeceğiz? İşte bu bitkiler ile mümkün değerli okurlar. Okaliptüs yaprağı, deniz kadayıfı, çörek otu, siyah turp tohumu ve biraz da zencefil kökü ihtiyacımız olan malzemelerdir. İsimlerini saydığımız bu bitkileri belirli gramajlarda toz haline getirip bir miktar çiçek balı ile karıştırıyoruz, iyice karıştırdıktan sonra günde 3 defa aç karnına 1’er tatlı kaşığı yiyoruz. En az 3 ay devam etmeniz gereken bu formül nefes almanızı kolaylaştıracak ve nefes alma yeteneğinizin gelişmesine yardımcı olacaktır. Tedavi süresince düzenli yapılacak olan egzersizler iyileşme sürecini hızlandıracak ve formülün de düzenli kullanımı ile birlikte akciğer fonksiyonlarınızın normale dönme ihtimali yüksektir. Bu süre zarfı içerisinde doktorunuzun da tavsiyelerine mutlaka uymalısınız.

Bu hafta KOAH’ın risklerini ve tedavi yöntemlerini sizlerle paylaştım. Her sayıda birbirinden özel konularla ve bitkilerle tedavi yöntemleri ile karşınızda olacağım. Bitkilerle tedavi adına merak ettiğiniz ve cevabını öğrenmek istediğiniz tüm sorularınızı web sitemden ya da mail adresimden benimle paylaşabilir, hatta gelecek sayının konusunu birlikte belirleyebiliriz. Herkese sigarasız ve sağlıklı ömürler diliyorum.

#video #ermis #koah #attar #astım #bronsit #alerjikastım #üsküdar #aktar

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram